• Nákupní košík je prázdný

Detail článku

z 07.05.2012

Odkaz do eshopu

Technické vlastnosti – Provozní a údržbová příručka

Předmluva

Ufo Plast Morpho Fit,  produkt vyráběný výhradně v Itálii reprezentující novou a inovativní koncepční odezvu v oblasti propojených ortéz pro ochranu kolen při sportu. Výsledek důkladné, konstruktivní spolupráce mezi konceptem Alberta Barozzi, Tek Neg (technické obory) a technickými zaměstnanci Ufo, kteří se snažili vyvinout produkt, který obsahuje mnoho technických a funkčních faktorů, včetně:

 1. Ergonomická struktura s vysoce výkonnou strukturou vyrobená ze speciálního plastového polymeru.
 2. Úplné zamezení vyhození kolene díky Morpho Fit systém:
  • opora středního a postranního vedlejšího vazu
  • opora předního a zadního křížového vazu
  • ochrana čéšky
 3. Správná úprava velikosti díky speciálním intuitivním prvkům
 4. Nastavitelné vložky, dodávané jako kulatá ochrana různé tloušťky pro perfektní zamezení vymknutí kloubu, ale také pro respektování rotace. CPSO (Condyle Pad Spheric Orientation)
 5. Ochrana holeně ve dvou verzích  může být přizpůsobena, pokud jde o subjektivní morfologickou strukturu holeně, pro správné přizpůsobení a komfort. TOP (Tibia Orientation Position)
 6. Nastavitelné zamezení vymknutí pro ACL (přední křížový vaz). ACLSS (systém ochrany předního křížového vazu)
 7. Opora středního a postranního vedlejšího vazu
 8. Těsnící nerezová ocel spojená čtyř-stranným spojem pro správný vztah mezi překládáním a rotací spoje a pro nejlepší zapojení při ohýbání a natahování (flexe - extense) kolene
 9. Statický košíček na čéšku pro efektivní omezení nárazů, resp.omezení přímých nárazů na čéšku
 10. Teleskopická vrchní úprava na ochranu stehenního svalu – vastus medialis a sartorius muscle
 11. Nastavitelný 4-bodový systém zapínání na noze pro správné umístění
 12. Zarážky na omezení hyperextense s možnostmi 0° - 15° - 25° - 35°. HLS (Hyperextension Limit systém)
 13. Nastavitelné součásti pro nejlepší adaptaci řemínků na noze
 14. Teplem svařené, hypoalergický, antibakteriální řemínky se zmenšenou tloušťkou pro lepší komfort
 15. Tepelně tvarované BAL (Bioclimatic Action Low) se strukturou z hypoalergické, antibakteriální polyuretanové pěny s bublinkovým obalem pro zajištění nejlepší přilnavosti k noze a redukovaným bioklimatickým podílem a vysokou absorpční silou. Snadno odstranitelné pro snadné čistění
 16. Podpora na konci boty pro podpěru ortézy, MFBS (Morpho Fit Boots systém)
 17. Podpůrný systém řízený nezávisle díky koncepčnímu stavebnímu systému, ADHM(assembly/disassembly home made)
 18. Ergonomický návlek (ponožka) k umožnění lepší aplikace na ortézu
 19. Všechny materiály jsou voděodolné a nerezavějící
 20. Lehký (740g).

Technická analýza produktu

Morpho Fit je název, který jasně shrnuje vlastnosti tohoto produktu, reálně od samého počátku se tým zaměřil na koncepční, stavební a designový vývoj, aby dosáhl nejlepší spolupráce v rámci biomechanické analýzy (obr.1) Výsledkem je soustředění technologie a inovací, jejich středem zájmu je čtyřstranný mechanický vaz, který může věrně napodobovat pohyby kolene (obr. 1.1) se správným poměrem překladu a rotace. Systém jako CPSO (Condyle Pad Spheric Orientation) (obr. 1.2) – TOP (Tibia Orientation Position) (obr.1.3) – ACLSS (Anterior Cruciate Ligament Support systém) (obr. 1.4) umožňuje maximum zajištění a pohodlí, díky své nastavitelné mnohostrannosti. Vše výše uvedené je sestavené do stavebnicové struktury s ergonomickým/anatomickým profilem vyrobeným ze speciálního plastického polymeru s vysoce statickými vlastnostmi. Cíle bylo dosaženo díky velkým zkušenostem pracovní skupiny UFO Plastu , která se snažila zabránit použití smíšených vláken, které jsou nebezpečné, při zachování ideálního poměru váha/efektivnost. Anatomická analýza kolene (obr.1)
Bio-mechanická analýza (orb.1.1)
obr. 1.2 CPSO (Condyle Pad Spheric Orientation)
obr. 1.3 TOP (Tibia Orientation Position)
obr. 1.4  ACLSS (Anterior Cruciate Ligament Support systém)
Kritéria měření pro zjištění velikosti chrániče
S/M 9,4 / 11,5 cm – šířka kolene (odkaz : střed čéšky)
33,5 / 40,0 cm – obvod kolene (odkaz : střed čéšky)
L/XL 11,6 / 12,4 cm - šířka kolene (odkaz : střed čéšky)
40,1 / 43,0 cm - obvod kolene (odkaz : střed čéšky)

Technické detaily

Struktura
Chránič Morpho Fit byl vyvinut pro zajištění nejlepšího ergonomického vztahu s nohou pro vhodné omezení pohybů kolene a pohodlí během používání. Je vyrobený ze strukturovaného plastického polymeru (PA 630GA), to zajišťuje mechanickou cestou pohlcení úderů a výkrutů. Technici UFO Plastu zavedli strukturovanou ochranu čéšky s konstrukcí ve tvaru Y (PP- patella protection), aby se redukovaly dynamické hodnoty výsledku. Přitom byl použit systém ADHM (assembly/disassembly home made) (obr. 2). To je základní logický koncept pro kompletní nezávislou podporu. Obr. 2
Spoj Biochemická studie (obr. 1.1) vedla k vytvoření spoje umožňujícího překlad a rotaci, které dělá koleno ve flexi – extensi (obr. 1). Čtyřstranný systém tady umožňuje podporu spolupráce mezi dvěmi elementy, kolenem a ortézou, nejlepší možnou cestou. Konstrukce byla vyrobena z nerezavějící oceli pro zajištění nejlepší funkční tvrdosti a trvanlivosti během pohybů. Detaily jsou pevně připevněny šrouby z nerezavějící oceli.
Obr. 3

Zamezovače hyperextense

Díky sadě „stopperů“ , HLS (hyperextension limit systém) umožňuje nastavit rozevření kolene v následující škále: 0° - 15° - 25° - 35° (přibližné hodnoty). Jejich aplikace je intuitivní a snadná. Konec pohybu probíhá s pozvolnou tensí.

Vnitřní polštářky

Novinkou ve světě sportovních ortéz je CPSO (Condyle Pad Spheric Orientation) systém. Polštářky částečně rotují na okruhu. Toto řešení dosáhne nejlepší ergonomického vztahu v oblasti, která je obzvláště rozhodující pro anatomický soulad a pohyb. Ačkoli v případě ortézy má  pevnou konstrukci, je to ergonomicky stabilní díky tomuto systému. Navíc, aby bylo lehčí najít správnou spolupráci na ose nohy a nastavit tloušťku na koleni, jsou sady vnitřních polštářků  (O – 1 – 2 – 3) dodávány v různých tloušťkách. Vycentrování na vertikální ose čéšky a prostředku kolena je dosaženo při otočení polštářků o 180°. Standartní PU pěna zajišťuje nejlepší komfort.

Holenní kost

TOP (Tibia Orientation Position) systém, podpora holeně vyvinutá ve dvou různých délkách, má absolutní výsadu být nasazena přesně podle holenní kosti díky osové pohyblivosti, zatímco postranní pohyblivost umožňuje zvládnout varus a valgus zdeformovanost holeně nejlepším možným způsobem. Systém ACLSS (Anterior Cruciate Ligament Support systém) ukázaný na obr. 1.4 byl připevněn a zajištěn vhodným spojem.

Ochrana čéšky a spodní Y-tvarová teleskopická konstrukce

Ochrana čéšky byla vytvořena s důrazem na rozehnání energie nárazu na konstrukci a ne přímo na čéšku, jak se to stává u většiny ortéz. Při studiích této součástky bylo úkolem vytvořit opravdovou ochrannou buňku vestavěnou do konstrukce, která udrží správnou polohu během pohybů. Výsledek byl překvapivý a spojitost mezi dvěmi elementy (konstrukce namáhaných ložisek a ochrana čéšky) byl inženýrský průlom. Kromě toho nezbytnost vytvořit ideální podpůrný povrch pro vhodné zamezení pohybu nohy a redukci poškození kalhotami, sedlem a nástavbou nás vedlo k vytvoření součástek, které plně splňují všechny potřeby. Horní ypsilonová teleskopická kontrukce byla navržena a sestavena pro ochranu přímého stehenního svalu – vastus medialis a sartorius muscle v případě úderu, ve vazbě na ochranu čéšky.

Tepelně formované

BAL (bioclimatic action low) vyrobený z hypoalergenní, antibakteriální PU pěny zaručuje zlepšení komfortu a lepší stabilitu ortézy na noze. Studie bioklimatického vztahu nás vedla k vytvoření tohoto „bublinkového“ designu, který zajišťuje nejlepší odvod tepla. V oblasti ochrany čéšky byla přidána speciální šok-absorbující ochrana, která zajišťuje nejlepší absorbci nárazové energie v případě kontaku.

4 řemínkové body

4 kotvící body na ortéze zajišťují náležitou stabilitu na noze díky nastavitelným úchytkám, a neutrální zásahy díky excelentnímu umístění. Pásky jsou vyrobeny z hypoalergenního, netřecího materiálu pro zajištění ochrany kůže (pro zlepšení komfortu je doporučeno umístit podkolenku mezi pokožku a ortézu). Plně nastavitelné pro lepší přizpůsobení velikosti čtyřhlavého svalu stehenního, podkolenní oblasti a lýtka. Jsou vybavené s poslední generací Velcro zapínání, které umožňuje optimální dopnutí.

Ortézová podpora s botou

MFBS systém (Morpho Fit Boots systém) je praktický a inovativní systém, který využívá vlnění s dolním okrajem jezdecké boty pro lepší stabilizaci ortézy v pohybech flexe-extense nohy. Umístění – Upravení – Doplňky Aby se ortéza nasadila správně, je nutné sedět s nohou ohnutou na 45°. Ortéza by měla být umístěna na střed kolene. Pak se zkontroluje, že kloubní polštářky jsou bezpečně umístěny na kloubním hrbolu. Zkontrolovat, že vlnění (rušení) mezi kloubními polštářky a kolenem je trošku nepřirozené, nucené. Pokud je to nutné, dosáhne se toho nastavením polštářků na škále 0 – 3. Test musí být vždy proveden s PU pěnou vyhovující v dané poloze.  Např.pro preciznější kalibraci nezávislosti spoje je možné použít vnitřní kloubní polštářek rozdílné velikosti k jednomu externímu polštářku. Nyní zkontrolovat, že kloubní polštářky jsou umístěny správně a můžou rotovat do 180°, vzít v úvahu vzdálenost mezi horní částí čéšky a středem kolene.

Pak vybrat zarážky pro omezení extenze spoje s následujícími možnostmi: 15° - 25° - 35°. Zarážky 0° jsou vloženy do ortézy a nezasahují s omezením do jejího rozpínání.

Volba a ergonomické nasazení holenní podpory jsou dosaženy přizpůsobením tří otvorů. Pro kvalitní seřízení je nezbytné použít strojový ukazatel v konstrukci, který umožňuje pohyby vůči hřbetu holenní kosti, všechno zvládnuté speciálním vrutem. Kritérium pro výběr délky holenní opory: krátká (standard) nebo dlouhá závisí na subjektivních morfologických vlastnostech holeně.

Následovat s úpravami délky řemínků, pak prvně upevnit řemínek v podkolenní jamce (A), další na lýtku (B), upravit ACLSS (C) a pak upevnit řemínek na stehenní kosti (D) a nakonec horní řemínek,  dejte pozor, aby se nepřekrývaly elastické oblasti při uzavírání, protože to je požadováno pro zajištění správné adaptace ve fázích stahování stehenního svalu.

Provedením sérií flexe-extense končetin zjistíme, jestli ortéza byla správně nasazena.

Morpho fit spolu s jezdeckou botou a motorkou

Doplňky
Čištění a údržba
1- Po použití umyjte ortézu teplou vodou a jemnou houbou nebo kartáčem
2- Nepoužívejte tlakovou myčku nebo vysoce natlakovanou vodu.
3- Neperte v pračce, kromě řemínků, které mohou být prány při 30°.
4- Nepoužívejte rozpouštědla nebo chemické čistící prostředky.
5- Nesušte ortézu blízko zdroje tepla. Sušte na větraném místě.
6- Pravidelně kontrolujte těsnost vrutů a šroubů na následujících komponentech s použitím speciálního klíče: čéšková prohlubeň, horní X, potah, holenní kost, konstrukce, sféra
7- Pravidelně kontrolujte správné fungování spojů na konstrukci, čistěte je vzduchem (ne pod velkým
tlakem) a nepoužívejte žádné mazivo.

Vždy nahraďte opotřebované nebo poškozené díly originálními UFO Plast produkty

Varování

Používání motorových vozidel jak na silnici, tak v terénu, je aktivita, která zahrnuje rizika a nebezpečí a může způsobit vážná, někdy trvalá poranění. Zákazníci jsou tímto vyzýváni k dodržování všech bezpečnostních pravidel a ke správnému nošení všech ochranných doplňků, s vědomím, že žádný doplněk neposkytuje plnou ochranu v případě pádu, nárazu nebo jiné nehody. Nikdy nepoužívejte opotřebované nebo poškozené produkty. UFO PLAST neposkytuje přímou ani nepřímou záruku ohledně vhodnosti tohoto produktu pro jiné použití ani ohledně stupně ochrany.

Ortéza

 • opora holeně
 • horní a spodní konstrukce uchycení
 • řemínky
 • teleskopická konstrukce ve tvaru Y
 • ochrana čéšky
 • postranní polštářky
 • 4stranný spoj
 • obal spojů